Hemostatyki
Hemostatyki – rodzaje i sklep internetowy
Hemostatyki to materiały medyczne stosowane do tamowania większych i mniejszych krwawień po urazach wewnętrznych i zewnętrznych, pęknięciach, rozszczepieniach, urazach, operacjach stomatologicznych lub chirurgicznych.
Materiały te są również znane jako środki hemostatyczne, opatrunki hemostatyczne, zatyczki hemostatyczne, matryce hemostatyczne, środki ściągające rany i inne. Potoczne nazewnictwo wywodzi się od ich zastosowania miejscowego – hemostazy.
Występują w różnych formach i postaciach:
-
proszku do tamowania krwotoków
W przypadku opatrunków należy rozróżnić dwa zasadnicze typy środków wykonanych z:
Zastosowanie opatrunków hemostatycznych oraz środków hemostatycznych
Ogólnie rzecz biorąc, przeciwkrwotoczne środki hemostatyczne są stosowane do zatrzymywania zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych większych lub mniejszych krwawień.
Spowodowane mogą być:
-
operacją chirurgiczną (różnego rodzaju)
-
operacją stomatologiczną
-
urazami, skaleczeniami, rozdarciem, pęknięciami
-
interwencją spontaniczną podczas leczenia
Zasadnicze znaczenie ma skuteczność hemozstazy, która po nałożeniu opatrunku zatrzymuje krwawienie w czasie 2-5 minut. To dość czasu by przy umiejętnym tamowaniu krwotoku móc poprowadzić skuteczne leczenie pacjenta.
Jakie są rodzaje hemostatów (środków przeciwkrwotocznych)?
Głównymi środkami hemostatycznymi, gdy mówimy o hemostatach, są środki na bazie celulozy lub kolagenu. Istnieją również środki przeciwkrwotoczne z materiałami fibrynowymi, syntetycznymi klejami lub proszkiem hemostatycznym lub matrycą hemostatyczną.
Obecnie niemal każdy opatrunek hemostatyczny wytwarzany jest z utlenionej celulozy. Jej odmianą o innym zastosowaniu jest utleniona regenerowana celuloza. Te hemostatyki są często preferowane w przypadku niewielkich krwawień oraz w rozmaitych operacjach chirurgicznych. Nie mają zaś zastosowania na polu walki podczas tamowania . Hemostaty celulozowe produkowane przez firmę Boz Tıbbi Malzemeler są zgodne ze standardami „Oxidated Regenerated Cellulose” i „Oxidated Cellulose” amerykańskiej Farmakopei (U.S.-Pharmacopeia).
Co to są hemostatyki na bazie celulozy?
Opatrunek hemostatyczny z utlenionej celulozy został najpierw opracowany jako bufor dla krwawiącej tkanki. Jako środek przeciwkrwotoczny na bazie celulozy, przeznaczony do pobudzania tkanki do koagulacji, powinien być przeznaczony do stosowania miejscowego w leczeniu niewielkich krwawień. Więcej na ten temat znajdziesz wa dziale Gaza hemostatyczna
Co to jest kolagen mikrofibrylowy?
To rodzaje środków przeciwkrwotocznych opracowany w 1970 roku ze skóry bydlęcej w celu wywołania efektu hemostatycznego poprzez zastosowanie na nieregularnych powierzchniach w obszarze krwawienia. Kolagen mikrofibrylowy ma postać miękkiego, białego i suchego proszku. Jego ulepszone produkty wykorzystywane są na polu walki, w ratownictwie i innych służbach. Poprzez zasypanie rany szybko blokują utratę krwi. Przykładem jest Reoxcel Powder, albo proszek Celox.
Niektóre tego typu produkty działają nawet w warunkach hipotermii, czyli gdy temperatura krwi w organizmie spadnie poniżej 20 °C.
Środki hemostatyczne z fibrynogenem
Fibrynogen jest ważnym białkiem wytwarzanym przez organizm w procesie krzepnięcia. To rodzaj białka znany jako protokoagulator. Aktywuje się, gdy jakakolwiek tkanka w ludzkim ciele jest uszkodzona. Środki hemostatyczne z fibrynogenem łączy się z pochodną ludzką trombiną, aby przekształcić się w stabilną fibrynę. Istniejące poziomy trombiny w okolicy rany i poziomy fibrynogenu determinują szybkość krzepnięcia.
Czym jest mikroporowata hemosfera polisacharydowa?
Mikroporowata hemosfera polisacharydowa (MPH) jest pochodzenia roślinnego i przyspiesza koagulację.
To upłynniony proszek hemostatyczny przeznaczony do szybkiego odwodnienia krwi.
Po nałożeniu proszku na krwawiącą powierzchnię, działanie osmotyczne rozpuszczonych materiałów wewnątrz komórki powoduje rozszerzenie cząstek proszku i zwiększenie gęstości białka surowicy, trombocytów lub płytek krwi i innych elementów na tkance. Tworzy szkielet do koagulacji fibryny. Proszek hemostatyczny na tkance zostaje całkowicie wchłonięty w ciągu 24-48 godzin i zostaje enzymatycznie oczyszczony z rany na tkance.
Czym są środki hemostatyczne na bazie chityny i chitozanu?
Chityna jest jednym z najważniejszych i drugim najczęściej występującym aminokwasem w naturze, który jest rodzajem węglowodanu używanego przez stawonogi, takie jak kraby i krewetki, do wysuszenia zewnętrznego szkieletu oraz przez grzyby do tworzenia ściany komórkowej.
Chociaż istnieją różne rodzaje chityny, najważniejszą dla nas będzie chitozan.
Chitozan został wyprodukowany w 1894 roku przez Hoppe-Seylera poprzez przetwarzanie chityny w wodorotlenku potasu w 180°C (deacetylacja), a chitozan został wyprodukowany ze zmniejszoną zawartością acetylu.
Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że hemostaty zawierające octan chitozanu jako składnik aktywny zmniejszały krwawienie. Obecnie chitozan zajmuje ważne miejsce w medycynie i jest używany jako surowiec do produkcji materiału hemostatycznego środka przeciwkrwotocznego oraz produktu opatrunkowego dla zwierząt i ludzi, ponieważ materiał ten przyspiesza gojenie ran o 30%.