Klej do ran

Klej do zamykania ran – działanie, zastosowanie, produkty

Klej do ran – a inaczej klej tkankowy, albo klej do zamykania ran to specjalistyczny produkt przeznaczenia chirurgicznego. Przykładem jest Ifabond

Stanowi alternatywę zamykania ran z pomocą szwów chirurgicznych, zbliżania ich brzegów z pomocą pasków (plastrów) do zamykania ran, czy staplerów.

Podkreślić należy, że zastosowanie kleju do ran nie jest tak wszechstronne jak użycie nici chirurgicznych.

klej do ran

Zastosowanie kleju do ran

Klej tkankowy przede wszystkim służy do zamykania niewielkich ran skórnych – nacięć endoskopowych, obliteracji żylaków przełyku i dna żołądka. Może być stosowany w chirurgii ogólnej, a także laparoskopowej.

Z jego pomocą można także mocować siatki przepuklinowe, albo wspomagać mocowanie siatek chirurgicznych.

Przeciwwskazania:

Nie należy go jednak używać do ran o niegładkiej powierzchni. Z tego powodu, jest stosowany raczej w chirurgii skóry, a nie w przypadku urazów, leczenia ran o skomplikowanym przebiegu.

Nie może też być odpowiednikiem materiałów opatrunkowych w leczeniu ran. Klej chirurgiczny służy wyłącznie do zamykania ran, ale nie jest stosowany do stymulacji procesów gojenia.

Dlaczego warto stosować kleje tkankowe

Korzyści jaki oferuje klej to przede wszystkim:

  • Szybki czas aplikacji kleju bezpośrednio na ranę. Aplikacja jest mało bolesna dla pacjenta

  • Jest nowym i skutecznym rozwiązaniem chirurgicznym. Pod tym względem przyspiesza pracę zespołu operacyjnego.

  • Koszt produktu jest relatywnie niski (60 zł brutto za opatrunek) i przekłada się na oszczędnością czasu aplikacji, który jest znacznie krótszy od nici chirurgicznych. To przekłada się na krótszy czas zabiegu, mniejsze zmęczenie zespołu, potencjalnie mniejszą ilość komplikacji. W dodatku niweluje konieczność sterylizacji przyborów medycznych związanych z szyciem chirurgicznym.

  • Zamykanie ran jest szybkie i bezbolesne. Produkt jest gotowy do użycia zaraz po wyjęciu z hermetycznego opakowania.

  • Kleje z powodzeniem mogą być stosowane w chirurgii plastycznej – redukują lub nawet niwelują pozostawienie blizny. Zamykanie niewielkich ran skórnych jest dzięki nim bardziej estetyczne.

  • Są biokompatybilne, dzięki czemu nie wywołują reakcji tkankowej. Z tego powodu ryzyko powikłań po ich zastosowaniu jest niskie,

Częste pytania:

Czym skleić ranę?

Do wyboru są trzy rozwiązania specjalistyczne:

  • nici chirurgiczne

  • plastry do zamykania ran

  • kleje tkankowe

Podkreślamy, że nie należy tego robić bez odpowiednich kwalifikacji.

Co to jest klej tkankowy?

To nowoczesny klej o neutralnym odczynie tkankowym. Nie wywołuje zapaleń, a jest bardzo skuteczny do zamykania ran chirurgicznych.

Komplementarnej odpowiedzi na to pytanie udzielamy na stronie: klej tkankowy