Spongostan Zamiennik

Spongostan zamiennik

Spongostan to gąbka hemostatyczna, przeznaczona do tamowania krwawiących miejsc o utrudnionym dostępie. Można ją łatwo kształtować i wypełniać trudne rany w operowanym ciele.

Zamiennikiem Spongostan będzie na przykład:

Medisponge to wchłanialna gąbka hemostatyczna z żelatyny wieprzowej. Różne kształty pozwalają dopasować opatrunek do ciała i skutecznie zatamować krwawienie podczas operacji lub urazu.

Dostępny jest w postaci:

  • kostek 1x1x1 cm – co odpowiada kształtom kostkom Spongostan
  • gąbka prostokątna w różnych rozmiarach
  • gąbka w postaci walca – zastosowanie analne

Nasal Sponge z kolei jest tamponem donosowym, hemostatycznym. Zastosowanie ma przeważnie w operacjach nosa.

W odróżnieniu od Medisponge tampon nie jest wchłanialny, służy do:

  • Wchłaniania płynów ustrojowych i tworzenia żelu przez zewnętrzną warstwę z gazy hemostatycznej,
  • Krzepnięcia krwi w celu przyspieszenia fizjologicznej hemostazy – dzieje się to podczas kontaktu żelu z powierzchnią rany.

 

Na rynku istnieją również inne zamienniki Spongostanu, niemniej Medisponge jest najbardziej zbliżonym do niego produktem klasy premium. Do wykorzystania podczas zabiegów.

 

Informacje o produkcie Spongostan:

Najważniejszym opatrunkiem z serii Spongostan jest Spongostan Standard. To opatrunek rozpuszczalny w ciele bez skutków ubocznych dla pacjenta (podobnie jak inne gąbki hemostatyczne, żelatynowe nie wywołuje negatywnej reakcji tkanek zapalenia i nas wrażliwości w miejscu implementacji).

Jednorodna porowatość opatrunku pozwala dobrze wychwytywać płytki krwi, co przyspiesza inicjację procesu hemostazy – a mówiąc ściśle inicjuje kaskadę krzepnięcia, zmienia rozpuszczalnej fibrynogen zwartą siatkę nierozpuszczalnej fibryny zatrzymującej krwawienie.

Opatrunek Spongostan Standard sprzedawany jest zwykle na sztuki, rozmiarach 7 cm x 5 cm x 1cm – 1 szt.

Wykonany jest z żelatynowej gąbki o jednolitym rozłożeniu masy, co pozwala równomiernie inicjować proces krzepnięcia po implementacji opatrunku hemostatycznego.

Inne zastosowanie opatrunku hemostatyczne to Spongostan Dental – jak wskazuje nazwa jest środkiem hemostatycznym przeznaczonym do zabiegów stomatologicznych.
Dzięki jednorodnej porowatości dobrze tamuje obfite krwawienia zębów i dziąseł, co pozwala podczas operacji szybko zatamować krwawienie i przejdź do wykonywania dalszych czynności.

Gąbki hemostatyczne typu Spongostan, Medisponge, czy Nasal sponge są stosowane do tamowania krwawiących miejsc o utrudnionym dostępie i dużej wilgotności – będą to głównie zabiegi nosa oraz jamy ustnej.

Szybki proces krzepnięcia pozwala skutecznie obniżyć poziom krwawienia, oczyścić ranę i przejść do dalszych czynności związanych z zabiegiem.