Środki hemostatyczne

Środki hemostatyczne

W naszym sklepie oferujemy środki hemostatyczne przeznaczone do zabiegów chirurgii.

Będą to m.in.:

Wszystkie działy zostały po krótce opisane – więcej informacji znajdziecie Państwo wchodząc w odpowiednie odnośniki.

Jeżeli zaś potrzebujecie pomocy z doborem opatrunków zachęcamy do kontaktu z nami – oferujemy profesjonalną pomoc w doborze potrzebnych środków hemostatycznych – rodzajów oraz kształtów. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam na dobieranie produktów odpowiednich do rygorystycznych wymagań placówek medycznych.

Zasadnicze znaczenie hemostazy

Hemostazę, po wstępnym wytworzeniu się skrzepu reguluje kaskada krzepnięcia. To zespół czynników które utrzymują skrzep w miejscu aby dokładnie zaizolować uraz.

Hemostazę można sztucznie przyspieszyć na różne sposoby, na przykład korzystając z opatrunku zawierającego składniki sprzyjające hemostazie, dzięki czemu do zatrzymania krwawienia dochodzi już po 3-5 minutach od nałożenia opatrunku.

Jakie mechanizmy zachodzą podczas hemostazy bez wspomagania opatrunkami?

Przykładowo w odpowiedzi na uszkodzenie ściany tętnicy, kaskadę krzepnięcia definiuje się jako etapy związane z tworzeniem stabilnego skrzepu. A dokładniej, płytki krwi są aktywowane przez szlaki wewnętrzne lub zewnętrzne i wytwarzają protrombinazę (czynnik X). Protrombinaza następnie katalizuje konwersję protrombiny (czynnika II), białka znajdującego się w osoczu, w trombinę (IIa), proteazę serynową. Trombina następnie rozszczepia rozpuszczalne białko osocza, fibrynogen (czynnik I), na nierozpuszczalną fibrynę (czynnik Ia), tworząc gęstą sieć, która wychwytuje czerwone krwinki, białe krwinki i płytki krwi (tj. tworzy skrzep).

Jednakże istnieją dwie równoległe drogi powstawania fibryny: wewnętrzna, w której aktywacja płytek krwi jest wyzwalana przez kontakt z odsłoniętym kolagenem, oraz zewnętrzna, w której czynnik tkankowy (znany również jako czynnik III lub trombokinaza) obecny we krwi i/lub w ścianie tętnicy inicjuje wytwarzanie trombiny.

Wykorzystanie środków hemostatycznych do szybkiego tamowania krwotoków

Opatrunek hemostatyczny do stosowania miejscowego pozwala skutecznie zatamować krwawienie już w kilka minut. Z tego powodu może być wykorzystywany w różnych dziedzinach chirurgii. Należy jednak zastrzec, że produkty znacznie się od siebie różnią, dlatego zawsze należy dobierać środek odpowiedni do zabiegu.

Zastosowanie opatrunków hemostatycznych – wybrane dziedziny:

  • chirurgia ogólna i przewodu pokarmowego,

  • neurochirurgia,

  • chirurgia plastyczna,

  • ortopedia,

  • ginekologia,

  • urologia,

  • stomatologia,

  • traumatologia,

  • i inne.

Wykorzystanie hemostatyków w warunkach bojowych

Sprzedawane u nas hemostatyki nie mają ścisłego zastosowania w warunkach bojowych z uwagi na kształty opatrunków i ograniczoną ich ergonomię podczas otwierania opakowania czy wyjmowania z opakowania zbiorczego. Opatrunki bojowe są pod tym kątem lepiej opracowane. Niemniej mogą być powodzeniem stosowane w szpitalach polowych do tamowania krwawień urazowych lub pooperacyjnych prowadzonych na osobach rannych.

Opatrunki hemostatyczne dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego

Opatrunki hemostatyczne mają szerokie zastosowanie. Zależnie od wybranego środka wchłaniają się w ciele w czasie od ok. 4 do 8 tygodni.

Obok tamowania krwawienia należy jeszcze wskazać takie atuty jak:

  • minimalizacja reakcji tkankowej podczas implantacji opatrunku,

  • minimalna (lub brak) cytotoksyczność środków,

  • szybka hemostaza nawet u osób z zaburzeniami krzepnięcia (choć nie jest to ogólna zasada i ostateczną decyzję podejmuje lekarz prowadzący, zależnie od wybranego hemostatyku i parametrów pacjenta),

  • prostsze kontrolowanie krwawienia podczas operacji i przyspieszenie ciągu pracy chirurga.