Klej tkankowy

Kleje tkankowe są wszechstronną i wartościową alternatywą do zamykania ran. Ich atutami będzie szybka aplikacja, zapobieganie wyciekom płynów ustrojowych i niwelowanie dodatkowych urazów rany podczas klejenia.

Klej tkankowy, inaczej klej chirurgiczny

Hemostatyczne kleje tkankowe stanowią alternatywę szycia z pomocą szwów chirurgicznych, czy zszywania ran staplerem. Jednak należy pamiętać, że zastosowanie kleju nie jest aż tak uniwersalne jak użycie szwów.

Główne cechy klejów tkankowych, a zarazem wymagania do ich zastosowania to:

  • Syntetyczna struktura – bez ryzyka wywoływania alergii lub zakażenia. Wykluczone zostały biologiczne czynniki.
  • Wysoka biokompatybilność – wykluczono toksyczność kleju, dzięki czemu nie wywołuje on reakcji tkankowej, podrażnień, a także jest niemutagenny. W przeciwieństwie do klejów cyjanoakrylanowych.
  • Jałowość klejów – kleje są sterylizowane radiacyjnie
  • Biodegradowalność – całkowita resorpcja kleju następuje po maksymalnie 6 miesiącach
  • Są praktyczne i ekonomiczne – gotowe do użycia, a także łatwe w aplikacji znajdują sobie coraz więcej zwolenników.
  • Bezpieczne i atraumatyczne – wywołują mniejsze dolegliwości bólowe u pacjenta w porównaniu z innymi metodami zasklepiania ran.
  • Przeznaczone do zastosowania ogólnego i śródmiąższowego

 

Kleje tkankowe zwróciły większą uwagę na zastosowania nieinwazyjnego zamykania ran.

Działają szybko, bo polimeryzują się w kontakcie z płynem tkankowym, co daje niemal natychmiastowy efekt na ranie.

Charakteryzują się również wytworzeniem bariery antybakteryjnej która zabezpiecza ranę.

W swojej różnorodności wykorzystują kilka krytycznych mechanizmów adhezji, w tym siły van der Waalsa, siły kapilarne, wiązania wodorowe, statyczne siły elektryczne i wiązania chemiczne.

Zamykanie ran z pomocą kleju tkankowego

To metoda bezinwazyjna, której nie towarzyszy reakcja tkankowa (innymi słowy nie pojawia się stan zapalny), bo kleje wykonane są z naturalnych komponentów pochodzenia ludzkiego lub syntetycznych monomerów.

Przykładowo Ifabond to klej w 100% syntetyczny – produkowany jest z monomerów cyjanoakrylanu n-heksylu.

Ich zastosowanie zmniejsza także ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Ma to nie tylko dobry wpływ na samopoczucie pacjenta, co przede wszystkim na proces gojenia się rany.

Wskazania zastosowania:

  • zamykanie niewielkich ran skórnych
  • zamykanie ran po nacięciach endoskopowych
  • obliteracja żylaków przełyku i dna żołądka
  • stosowany w chirurgii ogólnej oraz laparoskopowej
  • przeznaczony do mocowania siatek przepuklinowych, zwłaszcza podczas operacji przepuklin pachwinowych
  • służy do zamykania ran w nacięciach endoskopowych
  • przeznaczony jest także do zespajania tkanek w gastroenterlogoii, oftalmologii, albo ginekologii
  • służy także do zespolenia skóry i powięzi w operacjach przepuklin

Zobacz też jakie są atuty i czym jest klej do ran?

Kleje tkankowe mają dobre zastosowanie do leczenia niewielkich urazów, jeżeli zależy nam na niekorzystaniu ze szwów chirurgicznych. Ifabond jest przykładowo klejem o wysokim efekcie estetycznym. Dzięki temu z powodzeniem można go używać w chirurgii plastycznej.

Zastosowanie awaryjne klejów chirurgicznych

Klej tkankowy może też posłużyć jako wyposażenie awaryjne do zasklepiania drobnych ran na sali operacyjnej.

Atuty stosowania klejów tkankowych:

Zwiększony komfort pacjenta

Zastosowanie nici chirurgicznych, albo staplerów do zasklepiania ran często wiąże się z dyskomfortem pacjenta. Do tego istnieje ryzyko niepożądanej reakcji tkankowej. Mniej atraumatyczne zastosowanie, choć nie tak szerokie, ma klej chirurgiczny.

Ogranicza on odczuwany przez pacjenta ból związany z manipulacją w okolicach rany, a także zmniejsza ból pooperacyjny.

Tego rodzaju klej tkankowy podlega biodegradacji, i minimalnie przyczynia się do reakcji tkankowej, a nawet jest neutralny dla organizmu.

Ponadto, łatwa jest aplikacja kleju. Zamknięcie rany w ten sposób odbywa się trochę jak w filmach science fiction – aplikowana jest substancja zamykająca ranę i tamująca krwawienie.

Prosta i bezinwazyjna aplikacja

Kleje tkankowe o syntetycznej strukturze – jak Ifabond wyprodukowany z monomerów cyjanoakrylanu – przed zaaplikowaniem nie wymagają żadnego przygotowania. To klej jest gotowy do natychmiastowego użytku, przez co zamykanie ran z jego pomocą oszczędza cenny czas na sali operacyjnej.

Dodatkowo produkt został wyposażony w specjalny, długi aplikator pozwalający skutecznie pracować podczas zabiegów w chirurgii otwartej i laparoskopowej.

Zachowanie sterylności

Kleje chirurgiczne sprzedawane są w opakowaniach o niewielkiej pojemności, dzięki czemu produkt wykorzystany jednorazowo pozwala zachować zasady aseptyki. Rozmiar fiolek sprawia także że ich dozowanie jest wygodne.

Minimalna reakcja tkankowa

Syntetyczny klej tkankowy jest nietoksyczny, a po zakończeniu procesu gojenia ulega wchłonięciu. Dzięki temu nie trzeba usuwać go po zagojeniu się rany.

Klej chirurgiczny został opracowany z myślą o ograniczeniu ryzyka zakażenia do minimum. Ponadto, zastosowanie go zmniejsza prawdopodobieństwo wstąpienia reakcji alergicznych. Co ważne, klej tkankowy to materiał który dobrze uszczelnia ranę, a zatem chroni ją przed wnikaniem płynów.

Biokompatybilność

IFABOND® to idealny wybór dla osób szukających kleju tkankowego o wysokiej biokompatybilności. Jego formuła składa się tylko i wyłącznie z komponentów syntetycznych, przez co pacjent po zabiegu nie jest narażony na reakcje alergiczne wywoływane czynnikami odzwierzęcymi.

Niskie ryzyko powikłań

By uniknąć powikłań pooperacyjnych wskazane jest używanie materiałów syntetycznych. Klej chirurgiczny Ifabond nie zawierają komponentów pochodzenia biologicznego.

Ich zastosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, co ma istotny wpływ na proces gojenia się rany.

Walor estetyczny

Szczególnym atutem tego rodzajów klejów w chirurgii plastycznej, albo ginekologii jest zasklepianie rany bez widocznych cech zewnętrznej ingerencji.

Klej chirurgiczny można nie tylko zastosować do zamykania nacięć, ale także miejsc po wkłuciach.

To bezpieczna metoda zbliżania brzegów rany, podczas której nie dochodzi do uszkodzenia tkanek.

 

 

Minusy stosowania klejów chirurgicznych

Wykorzystywanie kleju chirurgicznego jest bardzo dobrym sposobem na bezbolesne i szybkie zbliżenie brzegów rany.

Jednak istnieje szereg okoliczności, w których klej tkankowy nie znajdzie zastosowania. Kleje chirurgiczne nadają się do zamknięcia ran o gładkiej powierzchni.

Z tego powodu, znajdują zastosowanie głownie w chirurgii skóry.

Niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, mogą powodować reakcje zapalne i alergiczne. Znacznie lepsze są środki na bazie materiałów syntetycznych

Każdy klej tkankowy należy uważnie dobrać do swojej kliniki, gabinetu. Kluczowe jest zastosowanie kleju i jego przeciwwskazania.

Niektóre kleje nie mogą być stosowane do ran głębokich.

Inne z kolei zagadnienie dotyczy konieczności przygotowania kleju przed użyciem. Tylko niektóre kleje, jak na przykład Ifabond, mogą być wykorzystane od razu po otworzeniu opakowania.

Wydajność klejów tkankowych

Z pomocą kleju chirurgicznego można zwykle zasklepić jedną średniej wielkości ranę operacyjną. Jednakże niektóre kleje chirurgiczne mogą być mniej wydajne i jedno opakowanie wystarczy jedynie do powierzchownego zamykania ran skóry.

Najbardziej efektywne produkty wykonane są z cyjanoakrylanu (jak Ifabond) kleje syntetyczne.

Kleje chirurgiczne i inne nazwy klejów syntetycznych do tkanek – podsumowanie

Klej tkankowy jest nowoczesnym środkiem do zasklepiania różnego rodzaju ran. W niektórych przypadkach może być stosowany jako zamiennik nici chirurgicznych. Przed użyciem należy zapoznać się z charakterystyką produktu, gdyż kleje wykonane z różnych materiałów przyjmują różne cechy.

Płynny klej tkankowy to:

  • łatwa aplikacja,
  • minimalizacja bólu,
  • nowe rozwiązanie,
  • produkt gotowy do użycia,
  • zabezpieczenie rany,

Wysokiej jakości klej medyczny do ran powierzchownych i chirurgicznych

To wysokiej jakości, innowacyjny klej do zamykania ran chirurgicznych. Zamykanie ran za pomocą kleju medycznego stanowi alternatywę dla nici chirurgicznych, ale może też być metodą uzupełniającą.

Cena 1 szt. kleju tkankowego wynosi obecnie ok. 378 zł – zalecamy dobrać odpowiednie opakowanie do ilości potrzebnej podczas zabiegu.

Klej tkankowy chroni ranę, jest niewrażliwy na działanie wody (wodoodporny) i dobrze chroni ranę przed wnikaniem płynów. Pozwala zaoszczędzić czas, bo aplikacja kleju jest bardzo krótka, a osiągany efekt hemostazy uzyskiwany jest już po kilku minutach (czas oczekiwania na hemostazę, zaś czas polimeryzacji jest bardzo krótki).

To metoda odpowiednia do zamykania nacięć chirurgicznych. Zamknięcie rany za pomocą kleju chirurgicznego jest bezinwazyjne, o ile oczywiście zostanie wykonane aseptycznie. Jest również odpowiednie do opracowywania ran ciętych.

Zastosowanie kleju chirurgicznego to bardzo dobre rozwiązanie gdy chirurg oczekuje wysokiego efektu estetycznego, dzięki czemu jest z powodzeniem używane w chirurgii estetycznej.

Wyświetlanie jednego wyniku